Micralestes interruptus

 

Kongólazac

 

A Characinidaek egyik igen szép afrikai képviselõje. Hazája a Kongó és mellékfolyói. Teste ragyogó zöldes arany, mely más-más irányból ráesõ fényben szivárvány-, gyöngyházszínben ragyog. Tartásuk középkeménységû, 24-26 fokos vízben nem jekent különösebb gondot. Szívesen fogyasztanak minden élõ eleséget, de különösen nyúnyoglárvákat. A különösen színes hímek elérik a 9-10 cm-es testnagyságot, a nõstények sokszor 2-3 cm-rel is kisebbek maradnak. A hímek sokkal csillogóbbak, a megnyúlt hátúszó és a farokúszó középen megnyúlt úszósugarak, ezek porcelánfehér szegélye alapján könnyen megkülönböztethetõk az ivarok. Feltûnõ nagy, fekete szemüket széles arany szemgyûrû szegélyezi. A nagy, tágas, a sok úszást lehetõvé tevõ medencében a legkisebb halakkal is együtt tarthatók. Ha lehet, feltétlenül szerezzünk be kisebb csapatot, mert szépségük, a hímek játéka így érvényesül igazán.

 

Egyéves korban érik el ivarérettségüket.

 

Nagyságuk, gyors úszásuk tágas ívatómedencét kíván. Legalább 50-70 cm hosszú akvárium legyen, melyet lágy, tõzeggel enyhén savanyított, 6, 7-6, 8 pH kémhatású vízzel 20-25 cm magasan töltünk fel. Tenyésztése egy párt, de kisebb csapatot, három nõstényt és két hímet is kiválaszthatunk. Sokszor a társas medencében - ha a feltételek, tertási körülmények jók - már készülnek az ikrázáshoz. A nõstény tojócsövének bepirosodása, kitüremlése a gyakorlott tenyésztõnek jó figyelmeztetés. Ívatómedencéjük fenekére ajánlatos ikrázórácsot helyezni, mert az ívásban részt nem vevõ állatok közben az ikrát eszik. Az ívás 26-28 fokos vízben rendszerint a 3-4. nap délelõttjén történik. A nõstények nem a növényzetre rakják, hanem az egész medencében szórják szét ikráikat. Egy jól fejlett nõstény 200-300 ikrát is lerak. Az ikrák héja a vízben megduzzad, s az ikrák átmérõje 2-3 mm-re nõ. Kezdetben víztiszták. A fejlõdés minden fázisa jól követhetõ az átlátszó ikraburkon keresztül. Az ötödik nap már szabad szemmel is jól látható a lárva mozgása. Az ivadék a hatodik-hetedik nap kel ki, és néhány óra múlva eleség után kutat a kis csapat. A fejlõdés gyors, ha megfelelõ mennyiségû, igen apró eleséggel tudjuk etetni az ivadékot.

 

Tenyészetükhöz még egy tanács. A hosszú kelésidõ alatt a terméketlen vagy más okból elhalt ikrák penészedni kezdenek. A vizet ezért ajánlatos fertõtleníteni és a penészedõ ikrákat pipettával folyamatosan, eltávolítani.

 

 

 

További oldalaim