Barbus lineatus

 

Sávos díszmárna

 

Sok éven keresztül rendszeresen tenyésztésre került és megszokott lakója volt akváriumainknak, több márnafajjal együtt. Ennek a 8 cm-es hím és 10 cm-es nõstényhalnak a hazája, Yahore, a Maláj félsziget. Testük alapszíne sárgás, ezüst csillogású, a reá esõ fénytõl függõen. A kopoltyútól négy, más területrõl származóknál hat kékes csík fut a testen végig, a halványsárgás farokúszóig. Szívesen fogyaszt minden élõ, és jobb mûeleséget. Tartásukhoz lehetõleg hosszú, nagyobb akváriumot javasolok, mert ilyen medencében érvényesül a rajban tartott és mozgó halak igazi szépsége. Szereti a lágy, közepesen kemény vizet, 22-25 fokos hõmérsékletet.

 

Tenyészmedencéjét is az ismereteknek megfelelõen kell megválasztani és berendezni. Egy 50 cm hosszú akvárium a megfelelõ, melyet 20 cm magasságig töltünk. A talajra tegyünk ikrarácsot, mert a lerakott ikraszemeket még ívás közben is fogyasztják az ikrázó halak.

 

Ikráztató növénynek jávamohát használjunk. A rács alá hullott ikraszemek védve vannak, de a növények közül, egyenként keresik ki és fogyasztják el, ezért minél elõbb fogjuk ki a tenyészhalakat. Az ikrák 48 óra múlva kelnek ki, és további 4 nap múlva úsznak szabadon.

 

Egy-egy sikeres ikrázás 150-200 ivadékot is eredményezhet. Apró planktoneleséggel kezdhetõ etetésük, de egy hét után már mikró eleség is adható. A talaj közelében tartózkodó és állandó keresõ kis halak szívesen fogyasztják. Teljes kifejlettségük elõtt elérik az ivarérettségüket, 6-7 hónapos korban is ikráztathatók.

 

Jó, ha eredményes szaporításuk érdekében azokat a halakt, amelyek ikráztak, külön más medencébe teszik, és a következõ ikrázásnál a megszokott párokat tesszük ki ismét.

 

 

 

További oldalaim