Apistogramma agassizi

 

Gyöngyházfényû törpesügér

 

Az egyik legrégebben ismert és akváriumban tartott törpesügér faj. Hazája Brazília, Bolívia, Parana, Paraguay. Szereti a kristálytiszta vizet, sok búvóhelyet. Békés természetû, így más halakkal közös akváriumban is jól tartható. Az ivarok megkülönböztetése még félig fejlett állatokon is könnyû, mert a farokúszón a még kiszínesedés elõtt álló kis hímeken fehér, patkó formájú rajz jelentkezik. Kifejlett állatok között 3 cm nagyságkülönbség is akad. Jól fejlett hímek elérik a 8 cm-t, hát- és alsó úszójukon erõsen megnyúlt. Testük színe szürkészöld, a hímek testoldala aranyos ezüst, gyöngyházszerû. Úszóik még fajon belül is eltérõ színûek, barnás, vöröses változatok vannak. Szívesen fogyaszt minden élõ eleséget. 22-24 fokos vízben jól tarthatók.

 

Az elõzõ törpesügérekhez hasonlóan társas akváriumban is szívesen ívik, ha megfelelõ védett helyet talál. Legjobb számára egy kisméretû virágcserép oldalára 1, 5-2 cm átmérõjû lyukat fúrni, és a cserepet szájával a homokba helyezni. Az így kialakított és a növények között elhelyezett kis barlangot a nõstények hamar elfoglalják, és 26-28 fokos vízben könnyen ikráznak. Ívás elõtt a cserépben levõ homokot, mint kis kotrógépek kihordják, belülrõl a cserepet gondosan megtisztítják.

 

Egy alkalommal 60-100 barna, megnyúlt tojás formájú ikrákat raknak, melyet a cserép belsõ oldalfalára ragasztanak. A nõstény maga gondozza az ikrát. Legjobb, ha az eredményes tenyésztés érdekében a cserepet elveszük és mesterséges gondozással keltetjük ki az ivadékot. A keltetõ akváriumban talppal állítsuk be a cserepet, és a porlasztót úgy helyezzük el a cserépben, hogy megfelelõ vízáramlás, oxigénellátás legyen az ikra, majd a kikelõ kishalak számára. Néhány csepp penészgátló gyógyszer használata ajánlatos. Ha az ikra több alkalommal, egymás után nem kelne ki, az akvárium vizét részben friss, lágy vízzel célszerû kicserélni. Az ivadék apró eleséggel könnyen, jól felnevelhetõ.

 

vissza

 

 

További oldalaim