Barbus gelius

 

Foltos törpe-díszmárna

 

Élõhelyeként Elõ-Ázsiát, adják meg a szakkönyvek, közelebbi helymegjelölés nélkül. Szívesen tartózkodik part menti növények között, kis csapatokban, mint az az akváriumi tartásánál is megfigyelhetõ. Az alig 4 cm-es kis halak teste színe szinte áttetszõ, sötét, arany, szabálytalan rajzokkal. A hímek kisebbek és karcsúbbak, színbeli különbség a nemek között nincs.

 

Szívesen fogyasztanak minden apró élõ eleséget. Gondos táplálásuk igen fontos, mert a fejlõdésben visszamaradnak, tenyésztésre alkalmatlanok lesznek.

 

Tenyésztésükhöz, 5-8 literes kis akvárium elegendõ, melyet lágy vízzel töltünk fel. A többi márnafaj apró bokros növények között ívik, ezek a vízinövények fonákjára, a levelek alatt ívnak. Ikráztató növénynek ezért néhány szál ludvigiát, piros fonákú tóalmát rögzitsünk és köré a talajra jávamohát rakjunk, hogy a lehulló ikraszemek védelmet kapjanak.

 

20-22 fokos vízben rendszerint, másnap ikráznak. Az áttetszõ ikrák 36 óra után kelnek ki, és további négy nap múlva úsznak eleséget keresve. Nauplius, rotatoria az elsõ táplálékuk, de egy hét után már a frissen kelt sórákot is elfogyasztják. Igen lassan fejlõdnek, de 10-12 mm-es nagyságnál már kiszínezõdnek, mint szüleik. Igazi hobbi hal, bizonyos, hogy nagysága és kis testmérete következtében széles körben, sohasem fog elterjedni.

 

 

 

További oldalaim