Thayeria boehlkei

 

Ferdén úszó lazac

 

Az Amazonas vidékén egyik érdekes, akváriumaink széles körben elterjedt lakója. Ferde, 45 fokos testtarása és a víz szintje alatti elhelyezkedése, társaságszeretete sok mindent elárul igényeirõl. Nagy medencében, lehetõleg kisebb csapatban tartsuk, mert egyedül félénken meghúzódik az akvárium sarkában vagy növényei között. Az eleséget a villámgyors "rablással" kapja el. Szívesen fogyaszt minden élõ és kiegészítésként száraz eleséget, de fõ elesége a víz színén úszó szúnyoglárva.

 

Hátrésze olajzöld, mellrésze csillogó ezüst. A testközepén az alsó, erõsen megnyúlt farokúszóra is húzódó fekete csík fut végig. Ezt a fekete csíkot halványsárga vonal szegélyezi. Tartása nem jelent gondot, tágas úszótér, néhány úszónövény és védelmet nyújtó Myriophyllum bokor minden igényüket kielégíti. Gyorsan fejlõdnek és rajban élénken úszkálva igen szépek. Megfelelõen tartott állatok a közös medencében is leikráznak.

 

Ívatásukhoz, 30-50 cm, 15-20 literes akváriumot rendezzünk be, melyet lágy és tõzegen keresztült filtrált vízzel töltjük fel. A halványsárga 6, 5-6, 8 pH kémhatású, 26-28 fokos vízbe több párt, kis csapatot is, kitehetünk ikrázni is. A nõstények száma mindig nagyobb legyen, mert a hímek igen sok sperma (tej) kibocsátására képesek. Szabadívók, tehát ikráikat nem rakják a növényre, hanem a medence minden részébe szétszórják.

 

Az akvárium talajára - biztonságérzetük növelésére - néhány kis forrás-vagy jávamoha bokrot helyezhetünk el. A kezdetben az akvárium ellentétes pontján nyugodtan álldogáló halak az esti órákban megélénkülnek. A hímek cikázó úszását a nõstények viszonozzák, és sokszor már majdnem teljes sötétben csak akvárium fûtõ kontroll-lámpájának fényénél ikráznak le. Egy kifejlett 8 cm-es nõstény több száz, esetleg ezer ikrát is rak. Így érthetõ, hogy több pár együttes ívása után szinte sötétlik az akvárium az apró, mákszemhez hasonló, sötétbarna ikráktól. A tenyészállatokat - bár ikrájukat nem bántják - el kell távolítani. Az ikrák kelési ideje talán a legrövidebb, mindössze 12-16 óra. Mire a nap felkel sokszor, már nyüzsög az akvárium a kikelt ivadékoktól. Ilyen eredményes ikrázásnál sokszor az akvárium egy részét azonos friss vízzel cserélik le, hogy az elpusztult sperma ne okozzon bomlást, penészedést.

 

Pár csepp fertõtlenítõ szerrel is elérhetjük ugyanezt az eredményt. Erõs fénytõl ajánlatos óvni a kikelt lárvákat. Az ötödik napra fejlõdnek ki, és úsznak el. Sokszor, nem kis feladatot jelent a megfelelõ mennyiségû, igen apró nauplius vagy más élõ eleség beszerzése. Gyorsan fejlõdnek. A 4. héten már felveszik az öreg állatok ferde testtartását és színét. Elhagyják a védelmet jelentõ növényt és sûrû rajba úszva, keresik eleségüket. Felejthetetlen élmény, minden akvarista számára egy ilyen csapat kis Thayeria, ferdén úszó lazac.

 

 

 

További oldalaim