Aplochelius lineatus

 

Csíkos csuka

Nincs kép

 

Elõ-Indiából, Ceylon szigetének tavacskáiból került hozzánk, ez a rendkívül színes hal. Testét, mely a hátrészen zöldesszürke, nagy pikkelysorok fedik, oldalvonalán aranyszínû sávot alkotva. Farok- és alsó úszója vörös, sárgával átszõve, hátúszójának közepén fekete folt. Akváriumban is 10-11 cm nagyságúra nõ, ezért csak nagyobb halak társaságában ajánlatos tartani. Szívesen tartózkodnak a vízszint közelében, mert fõ táplálékuk a szúnyoglárvák, apró planktonrákok. Akváriumban szívesen fogyasztják az elevenszülõ halak vízszint közelében tartózkodó, frissen született ivadékát.

 

Az ívatáshoz 5-6 literes, lapos akváriumi tökéletesen megfelel. A kifejlett állatokat könnyû megkülönböztetni, a nõstény telt és színei kevésbé élénkek. A hím alsó úszója hegyesen kihúzott, élénkebb vörös. Íváshoz enyhén savanyúvízzel töltsük fel ívatómedencéjüket. Ikrázó növénynek minden finom szálú növény vagy kifûzött fûzfagyökér alkalmas. A hím már másnap erõsen hajtja nõstényét és rövidesen megjelennek a nagy ikraszemek. Ezeket növénnyel együtt emeljük ki, de az ikraszemeket kézzel is leszedhetjük, mert a burokjuk nagyon kemény. Új növényt tehetünk azonnal a medencébe, mert 8-10 napon át, állandóan ívnak. A leszedett ikrákat külön kis keltetõ edényben helyezhetjük el, és itt a hõmérséklettõl függõen 12-14 nap alatt kelnek ki. Vizükbe penészedést gátló gyógyszert tegyünk.

 

Mint az ívás, természetesen a kelés is elhúzódik. A kikelt kishalak így rövid idõ alatt különbözõ nagyságúak, ezért kétnaponként külön kell válogatni õket, mert a nagyobbak megeszik kisebb, késõbben kelt testvéreiket. Megfelelõ planktoneleségen gyorsan fejlõdnek, 4-5 hónapos korban már ivarérettek.

 

 

 

További oldalaim